Enflasyon etkisi piyasaları kasıp kavurdu

1-) ENFLASYON YÜZDE 70’E MERDİVEN DAYADI

Türkiye’de yıllık bazda enflasyon 69,80 artış kaydederken, aylık bazda ise yüzde 3,18 oldu. Nisan ayında yıllık bazda enflasyon 1,5 yılın en yüksek seviyesine yükselirken, yıllık çekirdek enflasyonda ise yeni rekor kırdı.

2-) S&P’DEN KREDİ NOTU

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltirken, görünümü pozitife çevirdi.

3-) AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ

Türk-İş’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırması çerçevesinde nisanda açlık sınırı bu yıl ilk defa asgari ücreti geçti. Yılın ilk çeyreği geride kalırken açlık rekor kırdı.

4-) YILIN EN YÜKSEK TAHVİL ALIMI

Hissede satışa yönelen yabancının tahvilde alımı 29 Nisan haftasında da sürdü. 603,5 milyon dolar ile yabancı, 2024’ün en yüksek tahvil alımını yapmış oldu.

5-) FED PAS GEÇTİ

Amerikan Merkez Bankası (Fed) politika faizini piyasa beklentilerie paralel olarak sabit bıraktı. Karar metninde Fed yetkililerinin enflasyonda beklenen gelişmelerin gerçekleşmediğine ilişkin sinyalleri dikkat çekti. Fed karar metninde bilanço küçültme hızını düşürdüğünü de aktarıldı. Kararın sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın verdiği mesajlar endişe edilen kadar şahin bir söylem olmadı.

6-) FAİZ İNDİRİM BEKLENTİSİ GERİ ÇEKİLDİ

Piyasa aktörleri zayıf gelen ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed faiz indirim beklentisini Kasım’dan Eylül ayına kaydırdı.

7-) EURO BÖLGESİ RESESYON SON BULDU

Euro Bölgesi’nde ilk çeyrek büyüme verileri çerçevesinde bölgede resesyonun bittiğini işaret etti. Bununla birlikte enflasyon verileri kalıcı mesajlar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir