Katman-1 blokzinciri Sui, Google Cloud ile iş birliği yaptı

Facebook’un Libra ve Diem projelerini oluşturmaktan sorumlu çekirdek araştırma ekibi tarafından geliştirilen Katman-1 blokzinciri ve akıllı sözleşme platformu Sui’nin geliştiricisi Mysten Labs, Web3’ün geleceğini desteklemek için Google Cloud ile iş birliği yapacağını duyurdu. İmzalanan anlaşmayla Sui, Web3’te inovasyonu ileri taşımak için Google Cloud’un güvenlik ölçeklenebilirlik ve yapay zeka yeteneklerinden yararlanacak.

Anlaşma kapsamında uygulamaya konulacak girişimler arasında veri odaklı merkeziyetsiz uygulamalar (dApps), yapay zeka destekli geliştirme, kesintisiz kullanıcı deneyimi ve ölçeklenebilir altyapı gibi başlıklar öne çıktı. Google Cloud, iş birliğiyle Sui’nin geliştirme ekosistemini desteklediğini teyitlerken, Sui blokzinciri verilerini kurumsal veri ambarı BigQuery’ye ekleyecek. Öte yandan Sui ekosistemindeki geliştiriciler, Google Cloud’un üretken yapay zeka platformu Vertex AI’ı hata giderme ve yapay kod üretme gibi alanlarda kullanabilecek. Ayrıca Mysten Labs, Google Cloud’un yapay zeka yeteneklerini kullanarak oluşturduğu yeni denetim aracıyla, güvenlik çabalarını destekleyecek ve kodlarda rastlanabilecek açıklara karşı ek bir güvenlik katmanı daha devreye alacak.

Sui’nin sıfır bilgi teknolojisi zkLogin, Google’ın ve diğer güvenilir Web3 platformlardan alınan kimlik bilgilerini sorunsuz kimlik doğrulama için kullanacak ve bu sayede kullanıcı deneyimi de kesintisiz hâle gelecek. Dünyanın önde gelen bulut hizmeti sağlayıcısı Google Cloud’un güçlü altyapısı, Sui blokzincirine yüksek performans ve sorunsuz ölçeklendirme kapasitesi sağlayacak.

“KULLANICI ODAKLI WEB3 DENEYİMLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNİ İLERLETMEMİZE YARDIMCI OLUYOR”

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Mysten Labs CEO’su ve Kurucu Ortağı Evan Cheng, “Google Cloud ile iş birliği yapmak, güvenli, ölçeklenebilir ve kullanıcı odaklı Web3 deneyimlerinin geliştirilmesini ilerletmemize yardımcı oluyor. Google Cloud’un altyapısı ve son teknoloji yapay zeka yetenekleri, Sui’nin benzersiz teknolojik gücünü tamamlayarak her türden geliştiriciye Sui’de yeni nesil merkezi olmayan uygulamalar oluşturma gücü veriyor” dedi.

Google, Google Cloud’un Web3 Başlangıç Programı aracılığıyla Sui geliştirici topluluğunu da destekliyor. Sui’de Web3 çözümlerinin geliştirilmesini hızlandırmak için tasarlanan Google Cloud kredileri sunulan program kapsamında Sui ekosistemi, Discord kanallarına erişebiliyor, temel yatırım programları ve küresel etkinlikler gibi haklardan yararlanabiliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir